1976350451 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

10 علت اصلی بوی بد بدن 

علت اصلی بوی بد بدن چیست؟ چگونه می توانیم از شر وجود بوی نامطلوب در بدن خلاص شویم؟ علت اصلی بوی بد بدن تعریق است، تا زمانی که عمل تعریق شروع نشده باشد بدن بوی خاصی نمی دهد. خیلی از افراد از بوی نامطلوب بدن خود خصوصا در فوصل گرم شکایت دارند، عرق بدن به خودی خود بوی بدی ندارد بلکه باکتری هایی که در بدن و روی پوست ما قرار دارند عامل وجود بو هستند.

 

دلایل بوی بد بدن و راه های درمان

این حقیقت دارد که عرق بدن بعضی از افراد بوی بدی نمی‌دهد! بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، ممکن است خواهر شما دروغ نگفته باشد که اسپری ضد تعریق شما را برنداشته چون احتیاجی به اسپری ضد عرق یا خوشبو کننده دیگری ندارد. بر اساس تحقیقات شیمیدانان در آمریکا، درصد بسیار بسیار کمی از مردم به دلیل عدم وجود نوعی پروتئین در بدن‌شان، هیچ‌وقت بوی بدی نمی‌گیرند.

1707890003 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

این موضوع به این معنی است که بقیه ما خیلی خوش شانس نیستیم و همیشه هم بوی خوب نمی‌دهیم. اما خبر خوب این است که ما بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم بر روی بوی بد پا یا بوی بد زیر بغل خودمان کنترل داریم. اما چرا عرق بوی بد می‌دهد؟ اول از همه باید بدانید که خود عرق بد بو نیست. عرق که به صورت مایع از بدن خارج می‌شود غالبا از آب و نمک تشکیل شده است و کاملا بی رنگ و بی بو است.

 

بدن ما محل زندگی میلیون‌ها باکتری غیر خطرناک است که بسیاری از آن‌ها روی پوست ما زندگی می‌کنند و از عرق بدن ما تغذیه می‌کنند. این که چرا عرق بوی بد می‌دهد دلیلش وجود همین باکتری‌ها است. ما قصد داریم در اینجا ۹ موجب عرق کردن زیاد و بهترین راه برای رفع بوی عرق را به شما آموزش می‌دهیم.

 

استرس‌های روزمره

1196571880 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

اگر شما جزو کسانی هستید که در شرایط پر استرس شروع به عرق کردن زیاد می‌کنیـد، تنها نیستید. تعداد بسیار زیادی از افراد با قرار گرفتن در شرایط پراسترس شروع به عرق کردن می‌کنند. این استرس باعث ترشح هرومون کورتیزول در بدن شما می‌شود. این هورمون بر عملکرد غدد تعریق تاثیر می‌گذارد و در نهایت باعث ترکیب باکتری‌ها با ذرات عرق و ایجاد بوی بد زیر بغل و حتی بوی بد پا می‌شود.

 

لباس ورزشی جدیدتان

هیچ اجباری وجود ندارد که دیگر با لباس‌های ورزشی پلی‌استر خود ورزش کنیـد. الیاف طبیعی همانند: کتان، پشم و لینن عرق را از پوست شما جذب می‌کنند و اجازه می‌دهند که تبخیر شود و زود خشک می‌شوند.

1753790532 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

درصورتی که الیاف مصنوعی همانند: پلی‌استر، ریون، نایلون و حتی بعضی از الیاف طبیعی همانند: سیلک (ابریشم) با اینکه خیلی زیبا وشیک هستند، قدرت جذب پایینی دارند و مایعات را دفع می‌کنند. با این ویژگی نه‌تنها به جدا کردن عرق از باکتری‌ها کمک نمی‌کنند، بلکه باعث می‌شوند عرق روی پوست باقی بماند. علاوه بر این، دانشمندان متوجه شده‌اند که باکتری‌ها عاشق پلی‌استر هستند!

 

قرص خوردن

583705340 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

بسیاری از قرص‌ها موجب عرق کردن زیاد یا بوی بد بدن که از تاثیرات جانبی عرق کردن است، هستند. قرص‌های رایجی همانند: استامینوفن، قرص‌ لاغری، قرص‌ ضد حساسیت و حتی داروهای خاصی همانند: قرص ضد افسردگی و قرص ضدبارداری.

 

کمبود ویتامین

1226001197 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

قطعا خوردن مقدار زیادی سیر باعث می‌شود بدن شما تا روز بعد بوی یک رستوران شمالی وسط باشگاه بدنسازی بدهد؛ اما نخوردن بعضی مواد غذایی نیز می‌تواند باعث بوی بد بدن هنگام ورزش شود. کسانی که کمبود منیزیوم و ویتامین‌های اصلی دارند، (منظورمان کسانی است که سبزیجات و آجیل نمی‌خورند) بوی بدنشان بسیار شدیدتر و غلیظ‌تر از افراد دیگر است.

مطالب پیشنهادی :  برای از بین بردن غبغب چه کنیم؟ (راهکارهای ساده و طبیعی)

 

شیرینی و شکلات

1316124151 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

باکتری‌‌‌هایی همانند: شما عاشق شیرینی‌جات هستند. خوردن زیاد شیرینی‌‌جات باعث افزایش رشد باکتری‌ و قارچ‌های میکروسکوپی روی پوست می‌شود. این باکتری‌ها مانند نوعی مخمر قند را به الکل تبدیل می‌کنند که این موضوع باعث بوی بسیار بدی می‌شود که اصلا شیرین نیست!

 

رژیم پروتئینی شما

گیاه‌خواران همیشه اعتقاد داشتند که فقط غیر گیاه‌خواران هستند که به دلیل نوع رژیم غذایی‌شان دچار بوی بد زیر بغل و بوی بد پا می‌شوند. ممکن است این ادعا صحیح باشد. چرا که به دلیل تفاوت متابولیسم در بدن افراد مختلف، برخی از افراد با خوردن غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی و جگر که میزان زیادی کولین (نوعی ویتامین از گروه ویتامین B) دارد دچار عارضه بوی بد تعریق می‌شوند.

185636035 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

این افراد احتمالا بیشتر از دیگران به مام زیر بغل و دئودورانت احتیاج پیدا می‎کنند. پزشکان توصیه می‌‌کنند خوردن غذاهای گوشتی را کاهش دهید چرا که وعده غذا با پروتئیین بالا نیازمند متابولیسم بالایی است و بوی بدن بعد از خوردن غذاهای با پروتئیین بالا بیشتر و تندتر می‌شود.

 

عادت‌ دستشویی رفتن

خب شاید خیلی عجیب باشد اگر بدانید نگه‌داشتن دستشویی و دیر به دیر رفتن به دستشویی علاوه بر تمام ضررهای دیگر، باعث می‌شود بدنتان بویی بدهد که قطعا دوست ندارید حتی به آن فکر کنیـد.

1870801844 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

تحقیقات نشان داده است که یبوست‌های مکرر باعث جذب سموم از دستگاه گوارش و راه پیدا کردن‌ آن‌ها به منافذ پوست می‌شود و نهایتا با بوی بد زیر بغل و قسمت‌های دیگر بدن پایان می‌گیرد. لازم است مشکل گوارش خود را حتما با دکتر درمیان بگذارید.

 

شام‌ آخر هفته

شام و ناهار شما شاید موجب زیاد عرق کردن سر و صورت یا عرق کردن زیاد پای شما نباشد، اما قطعا می‌تواند بوی آن را بدتر کند. همه کسانی که ورزش می‌کنند می‌دانند که چطور خوردن یک شام پر ادویه و تند، یا خوردن سیر و پیاز باعث بیشتر شدن بوی عرق می‌شود.

881799862 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

اما شاید کمتر کسی بداند که خوردت سیب زمینی سرخ کرده و غذاهای پرچرب دیگر هم به همان اندازه باعث بوی بد عرق می‌شوند. تحقیقات ثابت کرده غذاهای سرخ کرده و پخته شده‌ای که چرب هستند، در زمانی که در دستگاه گوارش جهت هضم شدن می‌گذرانند بروی غدد تعریق تاثیر می‌گذرانند و باعث بوی بد می‌شوند.

 


 

راه های از بین بردن بوی بد بدن با ۱۰ روش ساده و کاربردی

اولین علامت بوی بد بدن، یک بوی نامتعارف و تند است که از بدن بلند می‌شود. سایر علائم شامل تعریق زیاد، کاهش وزن، تعریق شبانه و سردی دست‌ها می‌شود. بوی بد بدن را می‌توان با داروهای روی پیشخوان داروخانه‌ها یا با رعایت بهداشت برطرف کرد. راهکارهای طبیعی و ساده‌ی خانگی هم وجود دارند که می‌توانند با کنترل رشد باکتری‌ها و کاهش تعریق بیش از حد، شما را از بوی بد بدن‌ خلاص کنند.

 

جوش شیرین

جوش شیرین رطوبت پوست را جذب می‌کند و به‌همین موجب می‌تواند عرق را جذب کند و از بوی بدن بکاهد. ضمنا، جوش شیرین باکتری‌ها را نابود می‌کند و مانند یک بو زُدای طبیعی (دئودورانت) جلوی بوی بد بدن را می‌گیرد.

 

برای رفع بوی بد بدن

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو را با هم ترکیب کنیـد و آن را به زیربغل و سایر قسمت‌های بدن که زیاد عرق می‌کنند، بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس با آب بشویید؛ طوری که روی پوست سابیده نشود. بعد دوش بگیرید. این کار را هر روز و به‌مدت چند هفته انجام بدهید.

1444902430 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

می‌توانید مقادیر مساوی از جوش شیرین و نشاسته‌ی ذرت را با هم ترکیب کنیـد و آن را مستقیما به زیربغل‌تان که خشک است بمالید تا هم از تعریق و هم از بوی بد جلوگیری شود. هر وقت که نیاز داشتید چندین ساعت بدون عرق کردن بمانید، از این شیوه استفاده کنیـد.

مطالب پیشنهادی :  علائم و نشانه های پوکی استخوان + راه های درمان دارویی و طبیعی

 

سرکه سیب

سرکه‌ی سیب، یک عامل ضدباکتری قوی است که با تعدیل سطح pH پوست، بوی بد بدن را از بین می‌برد. یک پنبه‌ی توپی را به سرکه‌‌ی سیب آغشته کنیـد و به زیربغل‌تان بمالید. دو تا سه دقیقه صبر کنیـد و سپس دوش بگیرید. این کار را دو بار در روز انجام بدهید، یک‌بار صبح و یک‌بار دیگر هم قبل از خواب، تا زمانی که متوجه بهبودی شوید.

533308837 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

می‌توانید یک فنجان سرکه‌ی سیب را در وان پُر شده با آب ولرم بریزید و روزی یک‌بار، ده دقیقه در این آب بمانید. همچنین می‌توانید دو قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب را با کمی عسل در یک لیوان آب گرم مخلوط کنیـد و روزی سه بار قبل از صرف غذا، بنوشید.

 

آب‌ لیمو

آب‌لیمو برای درمان بوی بد بدن، عالی است. خاصیت اسیدی آب‌لیمو به کاهش سطح pH پوست کمک می‌کند، در نتیجه باکتری‌های عامل تولید بوی بد بدن، به‌سختی می‌توانند زنده بمانند. برای درمان بوی بد بدن یک لیمو ترش تازه را دو نیم کنیـد و یک بُرش آن را به زیربغل‌تان بمالید، طوری که آب‌لیمو کاملا به پوست‌تان نفوذ کند، بگذارید خودش خشک شود و سپس دوش بگیرید.

446929474 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

این کار را هر روز انجام بدهید تا زمانی که بوی بد بدن‌تان کاملا برطرف شود. اگر پوست‌تان حساس است، می‌توانید آب نصف لیموترش را با نصف فنجان آب رقیق کنیـد و با یک پنبه‌ی توپی به زیربغل‌تان بمالید. بگذارید ده دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. هر روز این کار را انجام بدهید تا وقتی که بوی بد از بین برود.

 

رزماری

رزماری، رشد باکتری‌های عامل بوی بد بدن را متوقف می‌کند. همچنین حاوی منتول و کلروفیل است که دارای خواص طبیعی ضدبو هستند و بوی تند بدن را خنثی می‌کنند. ضمنا رزماری، روی دارد؛ کمبود روی می‌تواند باعث بوی بد بدن بشود. برای رفع بوی بد بدن نصف فنجان برگ خشک رزماری را به چهار فنجان آب داغ اضافه کنیـد و بگذارید ده دقیقه خیس بخورد و سپس آن را در آب وان‌تان بریزید.

1813255467 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان غوطه‌ور باشید. بعد از بیرون آمدن از وان، فورا پوست‌تان را خشک کنیـد. این کار را روزی یک‌بار انجام بدهید تا در طول روز خوش‌بو باشید. می‌توانید ۸ تا ۱۰ قطره عصاره‌‌ی رزماری را با ۲۵ میلی‌لیتر آب ترکیب کنیـد و آن را به عنوان یک بو زُدا به زیربغل‌تان بمالید. نکته: اگر رزماری باعث ایجاد هرگونه حساسیت پوستی شد، دیگر از آن استفاده نکنیـد.

 

مریم‌ گلی

مریم‌گلی یک گیاه بسیار خوش‌بوست که می‌توانید برای از بین بردن بوی بد بدن، از آن استفاده کنیـد. مریم‌گلی، فعالیت غدد تعریق را کاهش می‌دهد و یک عامل ضدباکتری است که می‌تواند مانع رشد باکتری روی پوست شما بشود. می‌توانید با پنج قطره عصاره‌ی مریم‌گلی، پنج قطره عصاره‌ی گشنیز و پنج قطره عصاره‌ی اسطوخدوس، همراه با ۵۰ میلی‌لیتر عصاره‌ی تیره انجیلی، یک بو زُدای طبیعی درست کنیـد.

 

این مواد را با هم ترکیب کنیـد و محلول حاصل را در یک بطری اسپری بریزید تا هر روز از آن به عنوان بو زُدا استفاده کنیـد. می‌ توانید دو قاشق غذاخوری مریم‌گلی خشک شده را به چهار فنجان آب داغ اضافه کنیـد و بگذارید ۱۰ دقیقه خیس بخورد. وقتی محلول خنک شد، زیر بغل‌تان را با آن بشویید. این کار را روزی دو بار انجام بدهید تا زمانی که نتیجه بگیرید.

مطالب پیشنهادی :  15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

745910816 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

همچنین می‌توانید از دم‌نوش مریم‌گلی نیز استفاده کنیـد. به این شکل که یک قاشق چای‌خوری از مریم‌گلی خشک شده را در یک فنجان آب داغ اضافه کنیـد و به‌مدت ۱۰ دقیقه صبر کنیـد تا دم بکشد. سپس این دم‌نوش را میل کنیـد و از آن لذت ببرید. این نکته را هم به‌یاد داشته باشید که نباید بیش از دو فنجان از آن را در روز بنوشید.

 

تیره انجیلی

گیاه تیره انجیلی می‌تواند سطح pH پوست را کاهش بدهد و جلوی رشد باکتری‌های عامل بوی بد بدن را بگیرد. ضمنا خواص قابض این گیاه، باعث بسته شدن حفره‌های پوست می‌شود و برای کاهش تولید عرق مفید است.

321535944 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

یک پنبه‌ی توپی را به تیره انجیلی آغشته کنیـد. آن را به زیربغل‌تان بمالید. هر وقت بدن‌تان بوی بد داشت، این کار را انجام بدهید؛ تیره انجیلی مانند داروی ضد عرق عمل خواهد کرد.

 

روغن درخت چای

روغن درخت چای، به دلیل دارا بودن خاصیت ضدباکتری و ضدعفونی‌کنندگی می‌تواند باکتری‌های موجود روی پوست را نابود کند و بوی بد بدن را از بین ببرد. روغن درخت چای، قابض است و تعریق را کاهش می‌دهد.

911535286 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

دو قطره روغن درخت چای را با ۲۵ میلی‌لیتر آب (دو قاشق غذاخوری) ترکیب کنیـد. محلول به‌دست آمده را داخل یک بطری اسپری بریزید و از آن به عنوان بو زُدا استفاده کنیـد. نکته: افرادی که پوست بی‌نهایت حساسی دارند، نباید از روغن درخت چای استفاده کنند.

 

شلغم

شلغم دارای خواص ضدباکتری است که به نابودی باکتری‌های عامل بوی بد بدن کمک می‌کند. ضمنا، شلغم منبع غنی ویتامین سی و بسیاری از مواد مغذی دیگر است که با بوی بد بدن مبارزه می‌کند.

305184989 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

دو یا سه عدد شلغم را خُرد کنیـد و با کمک مخلوط‌کُن به‌شکل خمیر درآورید. خمیر به‌دست آمده را در یک صافی بگذارید و با قاشق فشار بدهید تا عصاره‌ی آن گرفته شود. عصاره‌ی حاصل را به زیربغل و کشاله‌ی ران‌تان بمالید. بگذارید خودش خشک شود و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را هر روز صبح انجام بدهید تا دست‌کم به‌مدت ۱۰ ساعت، بدن‌تان بوی بد ندهد.

 

گوجه‌ فرنگی

گوجه فرنگی دارای خواص ضدعفونی‌کنندگی است و می‌تواند باکتری‌های عامل بوی بد بدن را از بین ببرد. گوجه فرنگی برای بستن حفره‌های پوست و کاهش عرق نیز سودمند است.

11840370 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

هفت تا هشت عدد گوجه ‌فرنگی را له کنیـد. گوجه فرنگی‌های له شده را در صافی بگذارید و با فشردن، عصاره‌‌ی آن را بگیرید. عصاره‌ی به‌دست آمده را در یک سطل پُر از آب بریزید. در وان، از آن استفاده کنیـد. این کار را هر روز انجام بدهید تا بوی بد بدن‌تان از بین برود. می‌توانید روزانه، یک تا دو لیوان آب گوجه فرنگی بنوشید تا از بوی بدن‌تان کم شود.

 

علف گندم

1289926471 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

یک یا دو قاشق غذاخوری از آب علف گندم را با یک فنجان آب ترکیب کنیـد. این ترکیب را صبح‌ها با معده‌ی خالی بنوشید. این کار را هر روز انجام بدهید تا بوی بد بدن‌تان برطرف شود. هشدار: علف گندم، مزه‌ی بسیار تندی دارد و ممکن است برای بعضی از افراد تهوع‌آور باشد.

 

راهکارها و نکات پایانی:

1132746167 parsnaz com 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

روزی یک‌بار دوش بگیرید و همیشه لباس‌هایتان را بعد از یک‌بار پوشیدن، بشویید. کفش‌های تنگ به پا نکنیـد و پاهایتان برای مدت طولانی در کفش نباشد. سعی کنیـد استرس و خشم‌تان را کنترل کنیـد چون باعث بیشتر شدن تعریق می‌شوند، تا جایی که امکان دارد، بدن‌تان را خشک نگه دارید و به‌جای استفاده از لباس‌ با پارچه‌های مصنوعی، از لباس با جنس نخی و طبیعی استفاده کنیـد.

 

 Source link