1099795029 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

 

در اینبخش 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی را مرور می کنیم. وارد فصل سرد سال شدیم ودر اینروزها سرماخوردگی و آنفولانزا دوباره جان گرفته و افراد زیادی بـه آن مبتلا شده اند. در زمان بروز سرماخوردگی چیزی کـه همه ی میخواهند درمان سریع بیماری اسـت، بهمین منظور در ادامه این مطلب با بهترین راهکاری هاي خانگی برای درمان سرماخوردگی آشنا می‌شویم.

 

زمان نامناسب درمان علائم سرماخوردگی را بشناسید

باور کنید یا نه، آن علائم اذيت دهنده‌اي کـه در هنگام سرماخوردگی تجربه میکنید، بخشی از فرآیند طبیعی درمان هستند. این علائم نشان می دهند کـه سیستم ایمنی در حال مبارزه با بیماری اسـت. بعنوان مثال، «تب» روش بدن شـما برای کشتن ویروس‌ها از طریق ایجاد یک محیط گرم‌تر از نرمال اسـت.

1123448240 parsnaz com e1571777254913 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

هم چنین گرمایی کـه بـه واسطه تب بدن را فرا میگیرد میتواند باعث شود کـه پروتئین‌هاي کشنده میکروب در خون شـما سریع‌تر و مؤثرتر پخش شوند؛ بنابر این در صورتی کـه بتوانید یک تب متوسط رابه مدت یک یا دو روز تحمل کنید، روند التیام سریع‌تر طی خواهد شد. «سرفه» یک نشانه موثر دیگر اسـت. سرفه مجاری تنفسی شـما را از مخاط غلیظی کـه می تواند میکروب‌ها رابه ریه‌ها و سایر نقاط بدن حمل کند پاک می کند.

 

حتی بشما پیشنهاد می کنم کـه نسبت بـه گرفتگی بینی‌تان نیز حساس نشوید و آن رابه حال خود رها کنید. چرا کـه دارو‌هایي نظیر سودوافدرین «کـه در اغلب قرصها و شربت‌هاي سرماخوردگی وجوددارد» گردش خون را در اطراف رگ‌هاي نزدیک بینی کاهش میدهد. این در صورتی اسـت کـه شـما برای التیام سریع‌تر نیاز بـه افزایش گردش خون دراین نواحی دارید و مصرف این دارو‌ها با کاهش گردش خون این روند را کند می کنند.

 

بینی خودرا با روشی صحیح فین کنید

1398022524 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

فین کردن و پاک کردن گرفتگی بینی یکی از مواردی اسـت کـه در هنگام سرماخوردگی باید بـه آن توجه کنید. در صورتی کـه اینکار رابا فشار زیاد انجام دهید ممکن اسـت مخاط بینی بـه مجاری شنوایی شـما وارد شده و بـه عفونت گوش منجر شود. بهترین راه برای فین کردن بینی این اسـت کـه یک انگشتتان را روی یک سوراخ بینی فشار دهید و بـه آرامی از سوراخ دیگر فین کرده و آنرا پاک کنید.

 

گرفتگی بینی رابا محلول آب نمک درمان کنید

شست و شوی بینی با آب نمک گرفتگی بینی را رفع میکند ودر عین حال ذرات ویروسی و باکتری را از بینی شـما پاک میکند. در ادامه بـه یکی از دستورالعمل‌هاي مشهور و موثر میپردازیم:

805841608 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

۱/۴ قاشق چایخوری نمک و ۱/۴ قاشق چایخوری جوش شیرین را دریک فنجان آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از یک سرنگ این محلول رابه درون بینی‌تان بریزید. نحوه انجام اینکار بـه این صورت اسـت کـه باید با انگشت یکی از سوراخ هاي بینی‌تان را مسدود کرده و محلول رابه درون سوراخ دیگر بریزید، و بعد اجازه بدهید بطور کامل تخلیه شود.

 

خودتان را گرم نگه دارید و استراحت کنید

668184714 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

فرایند سرماخوردگی بدن را ضعیف می کند و انرژی بدن را کاهش می دهد. زمانی کـه احساس میکنید سرما خورده اید و یا بـه آنفولانزا مبتلا شده‌اید با گرم ماندن و استراحت، انرژی تحلیل رفته رابه بدن بازگردانید.

مطالب پیشنهادی :  انواع خوشبو کننده بدن + روش استفاده، مزایا و عوارض احتمالی

 

غرغره کردن یک راهکار موثر برای درمان فوری سرماخوردگی

 

غرغره کردن بـه مرطوب کردن گلو و تسکین علایم سرماخوردگی کمک می کند. نصف قاش چای‌خوری نمک را دریک فنجان آب گرم مخلوط کنید و چهار بار در روز آنرا غرغره کنید. برای کمک بـه کاهش خارش گلو میتوانید از عده اي از دارو‌هاي قابض؛ مانند چایِ حاوی تانین استفاده کره و آنرا غرغره کنید تا غشای دیواره مجاری تنفسی شـما محکم و سفت شود.

1731665074 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

علاوه بر این میتوانید از یک محلول غرغره غلیظ و چسبناک مانند مخلوط آب و عسل یا سرکه سیب و عسل استفاده کرده و بـه درمان فوری سرماخوردگی کمک کنید. یک قاشق غذاخوری برگ تمشک یا آب لیمو را در دو فنجان آب گرم بریزید؛ و سپس یک قاشق چایخوری عسل بـه آن اضافه کنید. بگذارید این مخلوط قبل از غرغره بـه دمای اتاق برسد سپس استفاده کنید.

 

نوشیدن مایعات گرم

1820909324 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

مایعات گرم، گرفتگی بینی را کاهش می دهد، از کمبود آب بدن جلوگیري می کند و غشا‌هاي ملتهبی کـه بین بینی و گلوی شـما ایجاد می شود را تسکین می‌بخشد. اگر گرفتگی بینی‌تان بـه قدری اسـت کـه حتی توانایی خوابیدن در شب را از شـما گرفته، یک چای گیاهی داغ برای خودتان درست کنید، مقداری عسل نیز بـه آن اضافه کرده و میل کنید.

 

درمان فوری سرماخوردگی با دوش آب گرم

1571120401 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

بخار داخل حمام بـه نرم و مرطوب شدن مجاری بینی کمک میکند و می تواند شـما را کمی آرام‌تر کند. اگر سرگیجه دارید بهتر اسـت روی صندلی حمام زیر دوش آب گرم بنشینید.

 

کمی پماد زیر بینی‌ تان بمالید

408049938 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

مالیدن مقداری کم از پماد منتول زیر بینی‌تان موجب باز شدن مجاری تنفسی شده و پوست ملتهب بینی را التیام خواهد بخشید. منتول، اوکالیپتوس و کافور همه ی مواد بی‌حس کننده‌اي دارند کـه می تواند درد و سوزش ناشی از التهاب پوست بینی را تسکین بخشد. هشدار: دقت کنید کـه حتما مقدار کمی ازآن را در قسمت زیر بینی بمالید و از استفاده ازآن در داخل بینی خودداری کنید.

 

در اطراف سینوس‌ هاي مسدود شده، کمپرس گرم و سرد قرار دهید

601389919 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

کمپرس سرد و کمپرس گرم هردو در درمان فوری سرماخوردگی موثر هستند. وسایل انجام اینکار، هم در داروخانه موجود اسـت و هم میتوانید خودتان آنرا درست کنید. برای تهیه کمپرس گرم دستمال مرطوبی رابه مدت ۵۵ ثانیه درون مایکروویو قرار دهید تا گرم شود. البته قبل از استفاده حتما دمای آنرا تست کنید و مطمئن شوید کـه خیلی داغ نباشد. برای کمپرس سرد نیز میتوانید از بسته‌هاي فریز شده سبزیجات استفاده کنید.

 

با یک بالش اضافی زیر سرخود بخوابید

1065754689 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

بالاتر بردن سر بـه تسکین گرفتگی بینی کمک خواهد کرد. اگر زاویه قرارگیری بالش‌ها مناسب نیست، سعی کنید با قرار دادن بالشت بین تشک و لبه تخت زاویه‌اي مناسب و آسان ایجاد کنید.

 

از مسافرت با هواپیما تا حد امکان بپرهیزید

1002883181 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

تغییرات فشار در طول پرواز و فرود هواپیما میتواند بـه گوش شـما آسیب برساند. اگر مجبورید کـه با هواپیما سفر کنید، درست قبل از برخاستن و فرود هواپیما از یک ضد‌احتقان و اسپری بینی استفاده کنید. اینکار از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری خواهد کرد. جویدن آدامس و خوردن خوراکی نیز میتواند در کاهش فشار موثر واقع شود.

مطالب پیشنهادی :  برای از بین بردن غبغب چه کنیم؟ (راهکارهای ساده و طبیعی)

 

خوردن مواد غذایی که با عفونت مبارزه می‌کنند

در این جا چند ماده غذایی مناسب برای مبارزه با عفونت ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا را نام می بریم:

 

موز و برنج

بـه آرام کردن معده ناراحت و مهار اسهال کمک میکند.

 

ویتامین سی

مواد غذایی مانند فلفل دلمه‌اي کـه حاوی ویتامین C هستند.

 

بلوبری

سرشار از آسپرین طبیعی اسـت و بـه کاهش تب و درد کمک می کند.

 

هویج

کـه حاوی بتاکاروتن اسـت.

 

فلفل قرمز

بـه باز کردن سینوس‌ها و کاهش خلط ریه‌ها کمک میکند.

 

کرن بری

از چسبیدن باکتری بـه سلول‌هاي مثانه و مجاری ادراری پیش گیری میکند.

 

خردل یا ترب کوهی

1206758296 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

بـه از بین بردن مخاط درون مجاری تنفسی کمک می کند. ودر آخر، پیاز حاوی مواد فیتوشیمیایی اسـت کـه بـه پاک‌سازی برونشیت و سایر عفونت‌ها کمک می کند. چای سیاه و سبز حاوی کاتچین، یک فیتوشیمیایی اسـت کـه دارای اثرات طبیعی آنتی بیوتیکی و ضد اسهال طبیعی اسـت.

 


 

در ادامه بهترین راه های جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی

 

بـه گزارش محققان کره‌اي، وقتی ورزش سنگین انجام می دهید، بـه حدی کـه بدن‌تان خیس عرق می شود، در واقع بـه سلول‌هاي کشنده طبیعی بدن خود، دستور میدهید تا ویروس‌هاي سرماخوردگی را نابود کنند. فعالیت‌هایي کـه باعث افزایش میزان آدرنالین می شوند نیز، موجب جمع شدن عروق خونی در اطراف غشا مخاطی می شوند و این موضوع بـه از بین رفتن مشکلات تنفسی کمک میکند.

 

ماست رابه رژیم غذایی خود اضافه کنید

1743798878 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

پژوهش‌هاي مختلفی نشان میدهند کـه خوردن ماست بـه اندازه یک مرتبه در روز، احتمال ابتلا بـه سرماخوردگی و بیماری آنفولانزا را تا ۲۵% کاهش می دهد. باکتری‌هاي موجود در ماست می توانند سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند. از این رو، مصرف ماست نقش مؤثری در پیش گیری از پیشرفت سرماخوردگی دارد.

 

دست‌ هاي خودرا دائما بشویید

996599738 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

آب و صابون بهترین محلول برای از بین بردن ویروس‌هاي روی پوست و جلوگیري از مزمن شدن سرماخوردگی اسـت. پس از شستن دست‌ها حتما آن‌ها رابه خوبی خشک کنید. بـه این دلیل کـه دست‌هاي خیس بـه خوبی میتوانند ویروس و بیماری را منتقل کنند.

 

بخور اسطوخودوس بگیرید

بخور دادن در مراحل ابتدایی سرماخوردگی، موجب می شود کـه مجاری تنفسی باز شوند؛ زیرا گرما باعث انبساط رگ‌هاي خونی و افزایش سرعت جریان خون میشود و بـه این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. دقت داشته باشید کـه خود بخار تأثیر زیادی در بازرسی سرماخوردگی دارد.

1949341580 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

اما بخور اسطوخودوس بی‌نظیر اسـت؛ باید بدانید اسطوخودوس خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی بالایی دارد کـه ترشحات بینی را کاهش میدهد. برای این منظور، ۵ قطره روغن اسطوخودوس رابه یک کاسه آب داغ بیافزایید و بـه مدت ۱۵ دقیقه بخور دهید. اگر سرماخوردگی‌تان شدید بود اینکار را روزی سه مرتبه تکرار کنید. در صورتی کـه سرماخوردگی‌تان خفیف بود یک مرتبه پیش از خواب بخور اسطوخودوس دهید.

 

شربت پیاز تهیه و میل کنید

اخیرا خواص پیاز و پیاز درمانی مورد توجه تعداد زیادی از افراد قرار گرفته اسـت. پیاز دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی فوق‌العاده‌اي اسـت. پیاز پخته شده خلط آور اسـت و بـه این ترتیب سبب التیام گلو شده و ترشحات برونشیتی و علائم سرماخوردگی را از بین می برد و بـه پیش گیری از ناگوار شدن بیماری سرماخوردگی کمک می کند.

مطالب پیشنهادی :  افسردگی پاییزی چیست و برای مقابله با آن چه کارهایی انجام دهیم؟

790790991 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

برای تهیه شربت پیاز، ۱۰۰ گرم پیاز را خرد کنید ودر ۲۰ سی‌سی آب، بـه مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. سپس محلول را صاف کرده و ۱ قاشق غذاخوری عسل بـه آن بیافزایید. دوباره محلول را روی حرارت قرار داده و اجازه دهید مثل شربت غلیظ شود. روزانه ۲ تا ۶ قاشق چای‌خوری از این شربت را میل کنید.

 

از اکالیپتوس کمک بگیرید

در یکی از پژوهش‌هاي اخیر، مشخص شده کـه اوکالیپتول کـه در گیاه اوکالیپتوس بـه میزان زیادی وجوددارد، نقش مؤثری را در پیشگیری از پیشرفت کردن سرماخوردگی ایفا می کند.

1697244013 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

این ماده بـه کاهش التهاب و تورم کمک کرده و باعث گشاد شدن نایچه‌ها در ریه‌ها ودر نتیجه جریان بهتر هوا میشود. افرادی کـه سرما خورده‌اند، می توانند با مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم اکالیپتول پیش از هر وعده‌ي غذایی، نشانه‌هاي التیام این بیماری را تا ۲۲ درصد افزایش دهند.

 

آویشن مصرف کنید

1443712072 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

خواص آویشن برای سرماخوردگی بی‌نظیر اسـت. این ماده حاوی مقادیری از فنول اسـت و بـه این دلیل، یک ضدعفونی کننده مؤثر محسوب می شود کـه با بیماری‌هاي مجاری تنفسی مقابله میکند. این گیاه در درمان التهاب مجاری تنفسی و جلوگیري از سرماخوردگی بسیار مؤثر عمل می کند. دمنوش آویشن را روزانه سه بار، میل کنید.

 

زنجبیل مصرف کنید

271143010 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

برای پیش گیری از سرماخوردگی زنجبیل مصرف کنید. محققان تایلندی کشف کرده‌اند کـه زنجبیل تازه از چسبیدن ویروس‌هاي مرکب تنفسی بـه سلول‌ها جلوگیري می کند و حتی باعث کاهش قابلیت تکثیر آن‌ها نیز میشود. برای پیشگیری از فعالیت‌ ویروس‌هاي سرماخوردگی در بدن، دمنوش زنجبیل میل کنید، یا تازه آنرا درون غذا هاي خود بریزید.

 

مایعات، زیاد بنوشید

162008265 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

از فواید نوشیدن آب و دیگر مایعات غافل نشوید. بدن شـما بـه سادگی میتواند دچار کم‌آبی شود «مخصوصاً اگر تب داشته باشید یا استفراغ کنید». نوشیدن ۸ لیوان مایعات بـه‌خصوص آب در طول روز، میتواند تأثیر زیادی در پیشگیری از ناگوار شدن سرماخوردگی داشته باشد.

 

بینی خودرا شستشو دهید

1706961271 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

سعی کنید در فصل‌هاي سرد سال، برای جلوگیري از سرماخوردگی، همواره در زمان خواب، بینی خودرا با آب جوشیده و نمک شستشو دهید. البته آب نباید داغ باشد و مقدار نمک باید خیلی کم باشد. شـما می توانید از محلول‌هاي موجود در بازار نیز بهره ببرید. اینکار کمک میکند ذرات ویروسی را از مسیر هوایی خود پاک سازی کنید.

 

عسل و آبلیمو میل کنید

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی بالایی اسـت. نوشیدن محلول عسل و آبلیمو میتواند گلودرد را کاهش دهد. پژوهش‌ها نشان می دهد کـه عسل یک ماده مؤثر برای درمان خانگی سرفه اسـت.

701495643 parsnaz com 10 بهترین راهکار خانگی برای درمان سریع سرماخوردگی

اگر بـه دنبال یک دمنوش مناسب برای پیش گیری از سرماخوردگی هستید، بشما توصیه می کنیم مخلوط عسل، آبلیمو و آب گرم را امتحان کنید؛ زیرا عسل سرفه را از بین میبرد و خوردن آن پیش از خواب، باعث میشود شـما در شب آسان‌تر تنفس کنید و باعث درمان گلودرد می شود. هم چنین آبلیمو سرشار از ویتامین c اسـت کـه برای درمان سرماخوردگی لازم اسـت.

 Source link