attackontitan2343

نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت ششم

این هفته قسمت ششم فصل آخر انیمه Attack on Titan پخش شد که در آن شاهد نبردی بودیم که تمام قسمت‌های این فصل انتظارش را می‌کشیدیم، نبردی که نشان داد که این جنگ بزرگ در قسمت‌های آینده حتی عظیم‌تر هم خواهد شد و احتمالا قربانی‌های خیلی زیادی خواهد گرفت.

قسمت پیش متوجه شدیم ارن در کشور الدیایی‌ها تنها نیست و او همراه با بقیه گروه کاوشگران به این محل آماده تا کار را تمام کند. البته همه می‌دانیم که این انیمه Attack on Titan است و بعید به نظر می‌رسد که همه اتفاقات بخواهند به چنین سادگی پیش بروند.

در این قسمت هم همین اتفاق افتاد و متوجه شدیم که حتی پادشاه الدیایی‌ها هم آماده این حمله بوده و حتی جان خودش را به این خاطر فدا کرده که بتواند ارن یگر به عنوان تایتان اصلی را اسیر کرده و جهان را از دست جزیره پارادایس که ارن و دوستانش ساکن آن هستند راحت کند.

attackontitan34 1024x566 نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت ششم

نکته جالب در مورد پردازش کاراکترها در این قسمت این بود که نشان داد ارن یگر تنها شیطان حاضر در این نبرد نیست. طی قسمت‌های فصل چهارم اتک آن تایتان متوجه شدیم که ارن یگر در حال تبدیل شدن به یک شیطان عظیم است که وجدان خود را کنار گذاشته و تنها می‌خواهد هدف اصلی خودش که نابودی دشمنانش هستند را عملی کند. حتی در این قسمت می‌بینیم که میکاسا به او یادآوری می‌کند که او باعث مرگ کودکان و افرادی که دشمن او نیستند شده اما ارن همچنان روی هدف خود متمرکز می‌شود و فقط و فقط نابودی را می‌خواهد و می‌بیند.

اما او تنها نیست. ارن و گروهی که از جزیره پارادایس آمده‌اند، تنها افراد بد این داستان نیستند. فرمانده ارشد الدیا به پادشاه الدیایی‌ها که قصد داشت خودش را برای گیر انداختن ارن قربانی کند می‌گوید که با انجام این کار و قربانی کردن تعداد زیادی سرباز و فرمانده برای جنگ با شیطان (ارن) آن‌ها خود شیطان بزرگ‌تری هستند.

و این یک توصیف کاملا درست برای جنگی است که در ادامه در خواهد گرفت. در واقع ما در ادامه شاهد جنگی خواهیم بود که نه بین خوب و بد بلکه بین افرادی‌ست که وجدان و گذشته خود را کنار گذاشته‌اند و فقط به نابودی فکر می‌کنند.

attackontitan343 1024x572 نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت ششم

داستان Attack on Titan دقیقا در همان مسیری حرکت می‌کرد که پیش‌بینی می‌کردیم. حتی در بخشی از داستان می‌بینیم که دوستان ارن در حال پاکسازی مناطق شهر هستند و در آن محل گابی که قهرمان تازه سریال هست هم حضور دارد. گابی در این صحنه شاهد مرگ هم‌رزمان و دوستانش خودش است و به‌نوعی خشمی را می‌بینیم که در وجود او شعله‌ور می‌شود.

تمام خشمی که در جنگ خرج کشتن افراد می‌شود، خشم‌های دیگری را در دل دیگران می‌کارد تا آن‌ها هم بخواهند به آتش جنگ دامن بزنند و حال به نظر می‌رسد فرد جدیدی که خشم در وجود او در حال شعله‌ور شدن و قدرت پیدا کردن است، گابی خواهد بود که احتمالا در قسمت‌های آینده حرف زیادی برای گفتن خواهد داشت.

جایی که نقطه ضعف ماپا مشخص می‌شود

attackontitan2 1024x568 نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت ششم

نکات مثبتی که پیش از این به آن‌ها پرداختم باعث شد تا قسمت پنجم فصل چهارم اتک آن تایتان یکی از بهترین داستان‌های کل این انیمه را داشته باشد اما نقاط ضعفی در بعد فنی این قسمت باعث می‌شود تا کمی برای آینده مجموعه نگران شویم.

در این قسمت نبرد بین ارن و تایتان پتک رخ داد. برخلاف سه فصل قبلی این بار خبری از اکشن لحظه به لحظه نبود و در نبرد ارن و تایتان پتک به بدترین شکل ممکن اتفاق افتاد. تایتان پتک طراحی جالبی داشت و توانایی‌های قدرتمند و زیادی هم برای او در نظر گرفته شده اما هیچ اکشن درست و حسابی و خوبی روی صحنه شکل نگرفت.

صحنه فرو رفتن تیغ این تایتان در تایتان ارن جالب بود اما به‌خاطر محدودیت‌هایی که استودیو ماپا با آن‌ها مواجه است، آن‌ها نتوانستند آن‌طور که باید یک نبرد تن‌به‌تن را روی صحنه به تصویر بکشند. حتی ورود میکاسا هم ناامیدکننده بود زیرا چهره جدید او هیچ شباهی به چیزی که پیش از این از این شخصیت دوست‌داشتنی دیده بودیم ندارد.

Attackontitan 1024x577 نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت ششم

به همین خاطر هم فکر می‌کنم که نویسندگان داستان سریع نقطه ضعف تایتان پتک را برای ارن آشکار کردند تا این نبرد دو نفره هرچه زودتر به پایان برسد و آن‌ها بتوانند به سایر صحنه‌های انیمه بپردازند که به کارگردانی و توانایی فنی زیادی مثل این صحنه نیاز نداشته باشد.

آن‌طور که در انتهای این قسمت مشخص شد، قرار است نبردی عظیم بین گروه ارن و ارتش الدیایی‌ها که از ۳۰ هزار نفر هم فراتر می‌رود در بگیرد. باید ببینیم که سازندگان انیمه در استودیو ماپا چگونه می‌خواهند این نبردهای عظیم را پیاده‌سازی کنند؛ موضوعی که حداقل در حال حاضر به آن امید چندانی نیست.

فصل آخر Attack on Titan شرایط بسیار خوبی دارد. انیمه از نظر داستانی در جهتی حرکت می‌کند که هم طرفداران غافل‌گیر می‌شوند و هم آن را ستایش می‌کنند. در آینده سوال اصلی اینجاست که استودیو ماپا و محدودیت‌هایش تا چه اندازه به تجربه‌ای که از نبردهای این انیمه خواهیم داشت لطمه خواهد زد. تا آن زمان فقط باید بدانید خشمی در سرتاسر انیمه در حال شعله گرفتن است که احتمالا آتشش خیلی از کاراکترهای مهم این مجموعه را خواهد سوزاند.

بیشتر بخوانید:

نقد انیمه Attack on Titan فصل چهارم قسمت پنجم – ارن نابودگر وارد می‌شود

شخصیت‌هایی قدیمی به انیمه Pokemon Journeys اضافه می‌شوند

نقد انیمه Human Lost – برزخی در این سوی دنیا


ویجی لاگ: اخبار جدید جی‌تی‌ای ۶

تماشا ویدیو در یوتیوب ویجیاتو


Source link

Check Also

ویجیاتو: ۵ بازی برتری که داستانشان از کتاب ارباب حلقه‌ها اقتباس شده

روز گذشته روز جهانی تالکین‌ خوانی بود و همین باعث می‌شود ناخودآگاه یاد چندین بازی‌ …