مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار شد

همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

صبح امروز در مراسمی با حضور قادر آشنا مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی درسالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر، از برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان تقدیر و به رسم یادبود از زنده یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ قادرآشنا مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بزرگی بود من به او غبطه می‌خورم. آدم های مثل او با فکر واندیشه شان در جامعه ماندگار می‌مانند.

او با اشاره به همکاری اش با کریم اکبری مبارکه گفت: من از سال ۱۳۷۶ با او در جهاد دانشگاهی همکاری داشتم؛ او انسان بسیار منظم با اخلاق و متواضعی بود. او انسان وظیفه شناس و باورمندی بود و همواره به بهترین شیوه وظایفش را انجام می داد و همواره در نقش هایی که بازی می کرد، خوش می درخشید.

آشنا درادامه با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) گفت: انسان باید به گونه ای زندگی کنند که به انسان های دیگرعشق بورزد و به آن ها انرژی خوب و آرامش بدهند. کریم اکبری مبارکه یکی ازاین انسان های یگانه بود. نام یاد این عزیز گرامی باد.

در ادامه محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتردینی درباره کریم اکبری مبارکه گفت: دوستی من و کریم به بیش از۴۰ سال پیش بازمی گردد وچیزی که همواره ازاو به خاطر دارم؛ مهربانی، منش خوب و انسانی، تعهد و اخلاق است. در دوران دوستی مان همواره او را انسان یگانه ای یافتم که نگران تئاتر بود.

او افزود: در۱۱ سال اخیر که جشنواره تئاتر صاحبدلان برگزار می شود؛ همواره کریم اکبری مبارکه به عنوان داور و مشاور همراه ما بود و دلم می خواست از او که در سینما و تئاتر الگوی اخلاق بود؛ در این رویداد تقدیر شود.

در ادامه مسلم قاسمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان نمونه و صاره ای از معرفت و سخاوتمندی بود. او انسان با مرام و معرفتی بود و حرام حلال سرش می شد و در هر رویدادی که شرکت می کرد به آن رویداد اعتبار می بخشید. او هرگز هنرش را به کسی نفروخت.

او افزود: کریم اکبری همواره با ملاطفت سخن می گفت و از بیان حقیقت کوتاه نمی آمد. او قلب رئوفی داشت با این که از رفتار نادرست آدم ها می رنجید، هرگز درصدد تلافی نبود. او زیرک و دانا بود و هرگزآبروی کسی را نمی برد.

قاسمی با اشاره به همکاری دراز مدتش با اکبری مبارکه گفت: در دوران جوانی ما هر دو مربی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان بودیم. او در آن دوره که جنگ ایدئولوژی های چپ و راست بود، هرگز خودش را در امر آموزش درگیر این ایدئولوژی ها نکرد و همواره تلاش داشت تا آموزش هایش انسان سازباشند.

به گفته قاسمی؛ کریم اکبری مبارکه به فرهنگ و هنر ملیتش عشق می ورزید. او هر نقشی را که بازی می کرد چه در مرگ یزدگرد، امام علی و این اواخر بچه مهندس بهترین بود.

درادامه سید عباس عظیمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بی نظیری بود وقتی پیامک هایی که برایم فرستاد می خوانم پیام های او چیزی جز دوستت دارم و ابراز ارادت نبود. درانجمن هر کار دشواری که نیازبه پیگیری داشت همواره روی کمک او حساب می کردیم. انجمن هنرمندان پیشکسوت واقعا یکی از یاوران اصلی خود را از دست داد.

در ادامه احمد جولایی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان صاف، ساده و با صداقتی بود. او هرگز درصدد این نبود که زیرآب کسی را بزند تا بر صندلی او بنشیند. او هرگز به این چیزها فکر نمی کرد. هنرمندان چند دسته هستند؛ پیشرو و صف شکن، همگام و پس گام. کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشرویی بود که همواره حواسش به همه چیز جمع بود و واکنش نشان می داد.

او درادامه افزود: من واقعا افتخارمی کنم که کریم اکبری مبارکه درآخرین نمایشی که روی صحنه بردم بازی کرد. این نمایش درباره شهید قشقایی بود که تالار قشقایی به یاد او نام گرفته است.

به گفته جولایی هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند و جامعه ای که هنرمندش بتواند مردم را آگاه و اقناع کند دیگر نیازی به پلیس و قاضی و زندانبان و زندان ندارد. پیام اصلی تمام آثار بزرگ جهان از جمله اتلو بیداری انسان ها است.

او افزود: هنرمند باید از نظر روحی و جسمی سلامت باشد. وقتی هنرمند روحش سلام باشد هرگز زیر یوغ کسی نمی رود.

در بخش پایانی مراسم به رسم یادبود تندیس تئاتر صاحبدلان و هدایای به رسم یادبود به خانواده کریم اکبری مبارکه اهدا شد.

در پایان براساس رای هیئت انتخاب مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر صاحبدلان متشکل از محمدرضا الوند، کاوه مهدوی، ندا ثابتی از میان ۱۵۸ اثر رسیده به دبیرخانه سه نمایشنامه «روایت نه چندان پیچیده از یک عشق به طعم شمشیر» نوشته محمدرضا آریان فر- جایزه مقام اول،«مردی که خواب کسوف می دید» نوشته حمید نامق- جایزه مقام دوم،«قلندر» نوشته روزبه حسینی- جایزه مقام سوم به عنوان آثار برتر این دوره از صاحبدلان تقدیر شدند.
این مراسم توسط کانون تاتر دینی با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، موسسه هنرمندان پیشکسوت، امورهنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای تخصصی تئاتر و طرح امام حسن(ع) با حضور خانواده مرحوم برگزار شد.

اشتراک گذاری در: icon whatsapp مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار شد


Source link

Check Also

ناگفته های یک سیاه‌باز قدیمی

داود داداشی که از او به عنوان تنها سیاه‌باز حرفه‌ای تئاتر ایران یاد می‌شود، می‌گوید …

Translate »