محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 5,609 متر
 • رشته‌کوه: البرز میانی
 • موقعیت مکانی: شهرستان آمل، استان مازندران

دماوند بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه محسوب می‌شود. این کوه در 13 تیرماه 1387 به‌عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. هنگامی که بالای کوه هوا صاف و آفتابی باشد شهرهای جنوبی مثل تهران، ورامین و قم تا شمال و دریای خزر را می‌توانید مشاهده کنید. کوهنوردان بهترین زمان برای صعود به قله دماوند را اوایل خرداد تا اواخر تیر ماه در نظر گرفته‌اند؛ چرا که آب و هوا در موقعیت مناسبی قرار دارد و خطرات کمتری تهدید می‌کند. چهار جبهه برای صعود به قله دماوند وجود دارد که آسان‌ترین و پرترددترین آن جبهه جنوبی است. این جبهه در نزدیکی روستاها قرار دارد و در طول مسیر پناهگاه‌های بین راهی مناسبی برای استراحت کوهنوردان تعبیه شده است.

همچنین در مسیر جنوبی صعود به قله دماوند جاذبه دیدنی‌ای به‌نام آبشار یخی وجود دارد که ارتفاع آن به 5100 متر می‌رسد و جزو مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه محسوب می‌شود. این آبشار در تمام سال یخ‌زده است و تنها در تابستان‌های بسیار گرم جاری می‌شود.

علم کوه

علم کوه بهترین کوه ها برای کوهنوردی محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 4,850 متر
 • رشته‌کوه: منطقه تخت سلیمان
 • موقعیت مکانی: شهرستان کلاردشت، استان مازندران

علم‌کوه دومین قله بلند ایران بعد از دماوند است. این کوه به‌خاطر دیواره‌ بودن و مسیرهای سخت سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی‌ای که دارد در بین کوهنوردان و به خصوص سنگنوردان محبوب است. جبهه شمالی این کوه جزو یکی از سخت‌ترین دیواره‌ها در جهان محسوب می‌شود و آن را با کوه کِی 2 دومین قله بلند جهان که دارای فنی‌ترین و دشوارترین مسیرهای صعود است مقایسه می‌کنند. چهار مسیر برای صعود به قله ‌علم کوه وجود دارد: مسیرهای جبهه شمالی، جنوبی، گرده آلمان‌ها و دیواره شمالی. ساده‌ترین مسیر صعود به قله علم‌کوه مسیر جبهه جنوبی است که از روستای رودبارک آغاز می‌شود. همچنین مناسب‌ترین زمان برای صعود به قله علم‌کوه نیمه دوم تیرماه است؛ زیرا در فصل‌های دیگر بارش برف شدید است و خطراتی مثل بهمن و کولاک کوهنوردان را تهدید می‌کند.

تفتان

کوه تفتان آتشفشان نیمه فعال محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 3,941 متر
 • رشته‌کوه: تفتان (12 کیلومتر)
 • موقعیت مکانی: شهرستان خاش، استان سیستان و بلوچستان

تفتان یکی دیگر از محبوب‌ترین کوه‌های ایران برای کوهنوردی است که چندین قله دارد و در دسته کوه‌های آتشفشانی نیمه فعال قرار گرفته است. از سه دهانه آتشفشانی این کوه به‌طور مداوم بخار گوگرد خارج می‌شود که اگر آن بخارها در تماس با آب قرار بگیرند ماده سمی‌ای را تولید می‌کنند. مناسب‌ترین زمان برای صعود به قله‌های تفتان فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه است؛ زیرا گرمای طاقت‌فرسای تابستان و بادهای شدید و یخ‌زدگی پاییز و زمستان مسیر نامناسبی را برای کوهنوردی ایجاد می‌کند. همچنین چهار مسیر برای صعود به تفتان وجود دارد: پناهگاه در جبهه غربی، روستای ترشاب از سمت شرقی، روستای نمونه گردشگری تمین در شمال و دو راهی سنگان و روستای خنجک در سمت شمال شرقی که بهترین مسیر آن جبهه غربی است.

کوه تفتان دریاچه سردریا محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

از زیباترین جلوه‌های کوه تفتان وجود سه دریاچه در دامنه جنوبی‌اش است که به آن‌ها «دریاچه سردریا» می‌گویند. آب دوتا از آنها شور و دیگری شیرین است و به‌طور کلی در تمام فصل‌های سال آب به شدت سردی دارد. ارتفاع تقریبی سردریا 2600 متر است و در فصل بارندگی به حداقل خود می‌رسد.

آزادکوه

آزاد کوه شاهزاده کج گردن محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 4,355 متر
 • رشته‌کوه: البرز میانی
 • موقعیت مکانی: استان مازندران، شهرستان سوادکوه

آزادکوه یکی دیگر از قله‌های بلند ایران است که به‌دلیل مخروطی بودن و دوری از ارتفاعات، محلیان آن را «شاهزاده کج گردن» نیز می‌نامند. این کوه تنها از طرف یال جنوبی‌اش با ارتفاعات و قله‌های دیگر ارتباط دارد و از سایر جهات آزاد است. مناسب‌ترین زمان برای صعود به قله آزادکوه اواخر خرداد، اوایل تیر و مهر ماه در نظر گرفته شده است. همچنین چهار مسیر برای صعود به قله آزادکوه وجود دارد: مسیرهای شمال، شمال ‌شرق، شرقی و جنوب ‌غرب که مسیر شمال شرق رایج‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر صعود به قله است و از روستای کلاک‌یالا شروع می‌شود. یکی از مسئله‌های مهم و قابل‌توجه در آزاد کوه نبودن هیچ پناهگاه بین‌راهی در تمام مسیرها است.

سبلان

کوه سبلان محبوب ترین کوه ها برای کوهنوردی محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 4,811 متر
 • رشته‌کوه: آذربایجان
 • موقعیت مکانی: استان اردبیل، مشکین شهر

سبلان یا ساوالان پس از دماوند و علم‌کوه سومین قله بلند ایران است و در دسته کوه‌های آتشفشانی نیمه فعال قرار دارد. جاذبه‌های دیدنی و کمتر دیده شده این کوه آن را جزو محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی قرار داده است. در دامنه سبلان چشمه‌های آب گرم بسیاری وجود دارد و همچنین دریاچه‌ای در قله این کوه است که ارتفاع آن به حدود 80 متر می‌رسد.

برخی بر اساس شواهد موجود براین عقیده هستند که کوه سبلان محل مبعث پیامبر زردشت است و از این جهت سبلان را مکانی مقدس و مورد احترام می‌دانند. از خرداد ماه تا پایان شهریور بهترین زمان صعود به کوه سبلان است و به‌طور کلی سه مسیر دارد که بهترین و رایج‌ترین آن مسیر شمال‌ شرقی است. این مسیر از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهور شروع می‌شود و پس از طی چند ساعت راحت می‌توان به قله کوه رسید.

سهند

محبوب‌ترین قله های ایران برای کوهنوردی کوه سهند محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

 • ارتفاع: 3,707 متر
 • رشته‌کوه: سهند
 • موقعیت مکانی: استان آذربایجان شرقی، شهر مراغه

سهند یکی از مهم‌ترین کوه‌های آتشفشانی خاموش ایران است و به علت اینکه با انبوهی از گیاهان و چمن‌زارها پوشیده شده به آن عروس کوه‌های ایران نیز می‌گویند. کوهستان سهند 17 قله دارد و جام و سهند محبوب‌ترین آن‌ها و بلندترین قله این رشته‌کوه قوچ‌گولی (کمال) است. سهند بعد از سبلان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین برجستگی‌های آذربایجان شناخته شده است. جبهه شمالی سهند به قله‌های کمال و بیوک داغ و غیره منتهی می‌شود و قله‌های جنوبی این کوهستان به جلگه مراغه می‌رسند. در دامنه‌ کوهستان سهند دره‌های آبرفتی، باغ و کشتزارهای بسیار و مراکز مهم‌ پرورش‌ زنبور عسل‌ وجود دارد.

سایر کوه ها

در جدول پایین به سایر کوه‌های پرطرفدار برای کوهنوردی اشاره خواهیم کرد:

نام کوه ارتفاع (متر) رشته کوه شهرستان/شهر استان
قله تخت سلیمان 4,659 البرز تخت سلیمان مازندران
کوه هزار 4,501 زاگرس بخش راین کرمان
شیرکوه 4,075 مرکزی قریه‌ده یزد
زردکوه 4,221 زاگرس کوهرنگ چهارمحال و بختیاری
سی‌چال 3,750 وروشت میگون تهران
بینالود 3,221 بینالود نیشابور خراسان رضوی
بیستون 2,275 زاگرس هرسین کرمانشاه
سرکچال 4,210 البرزمیانی شمال تهران تهران
کُلَک‌چال 3,350 البرز شمال تهران تهران
پلوار 4,233 پلوار ماهان کرمان
خلنو 4,375 البرز مرکزی روستای لالون تهران
قله ناز 4,108 البرز کرج البرز
توچال 3,963 البرز تهران تهران
پلنگچال 3,520 البرز مرکزی امام‌زاده داوود تهران
چهل چشمه 3,373 زاگرس دیواندره کردستان

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید

کوهنوردان معروف ایرانی

حالا که به محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی اشاره کردیم به معرفی کوهنوردان معروف و پرآوازه ایرانی می‌پردازیم که افتخارات بسیاری در ورزش کوهنوردی کسب کرده‌اند.

عظیم قیچی ساز

عظیم قیچی ساز معروف ترین کوهنورد ایرانی 1 محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

عظیم قیچی‌ساز کوهنورد پرافتخار ایرانی متولد سال 1360 اهل تبریز است و از سال 1379 تاکنون در این رشته فعالیت داشته است. او تنها هیمالیانورد ایرانی و هفدهمین فرد در جهان است که بدون اکسیژن و شرپا توانسته به تمام چهارده قله هشت‌ هزار متری صعود کند و سی و هفتمین کوهنورد در دنیا است که به عضویت باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها درآمده است. قیچی‌ساز در یکی از مصاحبه‌های خود در رابطه با کوهنوردی بدون اکسیژن گفت:

در کوهنوردی بحثی وجود دارد که هرچه صعود مستقل‌تر و بدون استفاده از کمک‌های جانبی باشد، ارزش آن بیشتر است و به همین دلیل من نیز صعودهای خود را بدون اکسیژن و شرپا انجام می‌دهم تا صعود شاخصی باشد و در شان ملت و کشورمان باشد.

محمد اوراز

محمد اوراز اولین ایرانی صعودکننده به اورست محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

محمد اوراز کوهنورد ایرانی کردتبار متولد 25 شهریور 1348 بوده است. او به عنوان اولین ایرانی صعودکننده به قله اورست شناخته می‌شود. محمد اوراز در سال 1381 به سمت امور اجرایی فدراسیون کوهنوردی ایران دست پیدا کرد و توانست افتخارات متعددی در زمینه کوهنوردی به‌دست آورد. او در سال 1382 در مسیر صعود به قله گاشربروم 1 پاکستان بر اثر بهمن سقوط کرد و به بیمارستانی در اسلام‌آباد منتقل شد، اما متاسفانه پس از 20 روز در تاریخ 15 شهریور 1382 درگذشت.

پروانه کاظمی

پروانه کاظمی کوهنورد زن ایرانی محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی ؛ از دماوند تا علم کوه

پروانه کاظمی بانو کوهنورد ایرانی متولد مهر 1349 است. او نخستین زن ایرانی است که توانسته به‌طور مستقل قله اورست را فتح کند و به چندین قله هشت‌هزارمتری صعود پیدا کند. همچنین اولین زن در جهان است که توانسته در طول یک فصل، صعودی موفقیت‌آمیز به دو قله اورست و لهوتسه داشته‌ باشد. کوهنورد عظیم قیچی‌ساز درمورد پروانه کاظمی موفق‌ترین کوهنورد زن ایرانی ‌چنین گفته است:

پروانه کاظمی می‌تواند انگیزه‌ای برای زنان ایرانی باشد تا از افسردگی و بی‌تحرکی نجات پیدا کنند. نیازی نیست که بانوان حرفه‌ای ورزش کنند، اما می‌توانند از یک سلامت عمومی برخوردار باشند. پروانه کاظمی می‌تواند یک انگیزه باشد برای سایر زنان و باید به جامعه معرفی شود. هزاران نمونه مانند کاظمی وجود دارد و این به متولی ورزش مربوط می‌شود تا بتواند این‌ها را به جامعه معرفی کند و نباید روی یک رشته ورزشی خاص زوم کنند.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی محبوب ترین قله های ایران برای کوهنوردی و چندی از کوهنوردهای معروف ایرانی پرداختیم. آیا شما اهل کوهنوردی هستید؟ تابه‌حال به چه کوه‌هایی صعود کردید؟ می‌توانید تجربه کوهنوردی خود را در پایین همین صفحه با ما و دیگر مخاطبان پلازامگ به اشتراک بگذارید.


Source link

Check Also

ناگفته های یک سیاه‌باز قدیمی

داود داداشی که از او به عنوان تنها سیاه‌باز حرفه‌ای تئاتر ایران یاد می‌شود، می‌گوید …

Translate »