Home News ساتوشی واقعی چه کسی است؟ – از دوریان ناکاموتو تا ایلان ماسک

ساتوشی واقعی چه کسی است؟ – از دوریان ناکاموتو تا ایلان ماسک

0

[ad_1]

۱۱ سال پیش در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیت کوین با نام بلاک شماره صفر را استخراج کرد و بیت کوین شروع به کار کرد. تا به امروز این سوال در دنیای کریپتو وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو واقعی کیست؟. روزنامه نگاران زیادی سعی در کند و کاو این موضوع داشته اند تا بتوانند سر نخی از یک شخص یا گروهی از افراد که بتوان آن ها را به ساتوشی واقعی نسبت داد پیدا کنند. اما همچنان این تلاش ها بی نتیجه مانده اند.

شواهدی که در دست است نشان میدهد که او مردی است ۴۳ ساله که در ژاپن زندگی میکند. اما زمانی که به پست های او در فروم بیت کوین تاک توجه می کنیم متوجه می شویم که پست های او هیچگاه با ساعت محلی ژاپن هماهنگی ندارد. در بعضی از نوشته ها نیز از کلمات بریتیش استفاده کرده که این احتمال میرود که شاید او یک بریتانیایی باشد. نوامبر سال ۲۰۱۴ بود که یک روزنامه نگار طبق قانون آزادی نشر اطلاعات از سرویس اطلاعاتی آمریکا (سیا) درباره هویت ساتوشی ناکاموتو سوال پرسید و سیا در جواب اعلام کرد که وجود و یا عدم وجود این شخص را تایید نمی کند.

در این نوشته به تعدادی از شخصیت هایی که گمان می رود ساتوشی ناکاموتو واقعی باشند به همراه شواهد آن میپردازیم.

 آیا Vili Lehdonvirta ساتوشی واقعی است؟

شواهد: او یک پروفسور ۳۸ ساله فنلاندی است که در زمینه فناوری اطلاعات در موسسه Helsinki مشغول به کار است.

منبع: Joshua Davis, The New Yorker

دیویس یک روزنامه نگار نیویورکر است که برای اولین بار در رابطه با هویت واقعی ساتوشی در این روزنامه مقاله ای نوشت. او در این نوشته از شخصی به نام مایکل کلیر نام برد. مایکل فارغ التحصیل رشته کریپتوگرافی از کالج دابلین است و مدتی نیز در بانک Allied Irish مشغول به کار بر روی پروژه ای جهت ارتقا نرم افزار تریدینگ بوده. او همچنین مقاله ای در زمینه تکنولوژی همتا به همتا(Peer-to-Peer)  ارائه کرده.

مایکل کلیر به طور جدی نظریه ساتوشی بودن را رد کرد اما سرنخ هایی از شخصیت دیگری با نام Vili Lehdonvirta  به روزنامه نگار داد که گمان میرفت میتواند ساتوشی واقعی باشد چرا که او پروفسور در زمینه فناوری اطلاعات در دانشگاه Helsinki است و مدتی نیز برنامه نویس بازیهای کامپیوتری بوده و در زمینه ارزهای مجازی نیز تحصیلات عالیه داشته است. بعد از تلاش های روزنامه نگار و برقراری ارتباط، او نیز این ادعا را رد کرد و گفت: “ساختن چیزی مانند بیت کوین نیازمند اطلاعات و تخصص بالایی در زمینه کریپتو است و من نمی توانم آن شخص باشم.”

Shinichi Mochizuki

شواهد: ریاضی دان ۴۹ ساله ژاپنی در دانشکاه کیوتو

منبع: Ted Nelson

در تاریخ ۱۷ می سال ۲۰۱۳ بود که تد نلسون، جامعه شناس، فیلسوف و پیشگام در صنعت IT اعلام کرد که احتمال میرود ساتوشی واقعی یک ریاضی دان ژاپنی با نام Shinichi Mochizuki باشد. البته این ادعا از این جهت بیان شد که Shinichi  به تازگی توانسته بود یکی از مسائل پیچیده حل نشده ریاضی را حل کند و نام او در این حوزه بر زبان ها افتاده بود. نلسون تا جایی مطمئن بود که با دوست خود قرار گذاشت که اگر Shinichi ادعای ساتوشی بودن را رد کند او مبلغ ۱ بیت کوین به هر خیریه ای که Shinichi  انتخاب کند پرداخت خواهد کرد. بعد ها گزارشی توسط Age  منتشر شد مبنی بر اینکه Shinichi این ادعا را رد کرده است.

آیا Dorian Nakamoto ساتوشی واقعی است؟

شواهد: یک مرد ۶۸ ساله ژاپنی-آمریکایی که با کمپانی های زیاد و همچنین ارتش آمریکا کار کرده است.

منبع: Leah McGrath Goodman, Newsweek

در ۶ می سال ۲۰۱۴ یک روزنامه نگار با نام McGrath Goodman در نیوزویک در یک مقاله بلند بالا نوشت که فردی با نام Dorian Nakamoto ، ساکن کالیفرنیا همان ساتوشی ناکاموتو واقعی است. او دریافته بود که دوریان ناکاموتو بعنوان مهندس سیستم در پروژه های طبقه بندی شده نظامی، تکنولوژیک و مالی برای کمپانی های بزرگ مشغول به کار بوده و بعد از اینکه دوبار در سال ۱۹۹۰ شغل خود را از دست داده به لیبرال ها پیوسته است.

جدای از شباهت اسمی او با ساتوشی واقعی در مصاحبه ای رو در رو با گود من گفته است: “من دیگر در این پروژه نیستم و نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم.”  همچنین اضافه کرده است: “این پروژه در حال حاضر در دست دیگران است و آنها مسئول آن هستند و من با آنها در ارتباط نیستم.” اگر چه این شخص در مصاحبه دیگری با Associated Press ارتباط خود با پروژه بیت کوین را رد کرده است. او گفته که تاکنون چیزی در این باره نمیدانسته و زمانی که گود من از او سوال پرسیده او گمان کرده است که موضوع بحث درباره پروژه های نظامی است که او در آن فعالیت داشته.

مسئله در اینجا جالب تر میشود که او در مصاحبه ای در سایت Reddit گفته است که در آن موقع گمان کرده منظور گود من از سوالاتش درباره همکاری او با Citibank بوده و اینکه در همان روز در حساب کاربری P2P خود اعلام کرد من دوریان ناکاموتو نیستم!

Nick Szabo

شواهد: یک مرد ۵۵ ساله آمریکایی_ مجارستانی، خالق BitGold

منبع:  پژوهشگر Skye Grey, Dominic Frisb; نویسنده در زمینه امورات مالی

در دسامبر سال ۲۰۱۳، یک پژوهشگر با نام اسکای گری ادعا کرد که طبق تحقیقات و آنالیزهای او شخصی با نام Nick Szabo، ساتوشی ناکاموتو واقعی است. گری بر روی نحوه نگارش و ادبیات اشخاصی که در منابع آنلاین در رابطه با کریپتوگرافی شرکت میکنند تمرکز کرده و بعد به مقایسه و مطابقت آن ها با یکدیگر پرداخته بود. Szabo یک علاقمند و هواخواه کریپتوکارنسی است که از توسعه دهندگان BitGold بوده است. او در می سال ۲۰۱۱ در مقاله ای در رابطه با بیت کوین چنین می نویسد: ” من، وی دای و هال فینی از کسانی بودیم که این ایده را دوست داشتیم.”

علاوه بر آن در سال ۲۰۱۴ نویسنده دیگری با نام Dominic Frisby در کتاب خود با نام “بیت کوین، آینده پول” نوشت که نیک زابو، ساتوشی ناکاموتو است. او در مصاحبه ای در Russia Today گفت: “از نظر من تنها یک نفر است که بر اساس علم و توانایی اش احتمال دارد ساتوشی باشد و آن شخص کسی نیست جز نیک زابو.” اگر چه خود نیک زابو این ادعا ها را رد کرده است و در جواب گفته است که من ساتوشی نیستم و دیگر به اینگونه شایعات عادت کرده ام.

Elon Musk

شواهد: کارآفرین ۴۷ ساله آمریکایی

منبع: کارمند Sahil Gupta, SpaceX

این مورد یکی از نامعقول ترین و مضحک ترین تئوری ها پیرامون هویت ساتوشی ناکاموتو بوده است. ساهیل گوپتا از کارمندان SpaceX در پست خود در Hacker Noon نوشت، ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است. او با تاکید بر پیش زمینه های اقتصادی، ساخت نرم افزار و نوآوری هایی که ایلان ماسک داشته ادعا کرده که بیت کوین اختراع ایلان ماسک بوده است. این پست در نوامبر ۲۰۱۷ منتشر شد و بعد از آن ایلان ماسک به سرعت در توییتر خود اظهار داشت که این ادعا درست نمی باشد.

[ad_2]

Source link