Home News خریداران ایرانی، بازار املاک ترکیه را گرم کردند!

خریداران ایرانی، بازار املاک ترکیه را گرم کردند!

0
خریداران ایرانی، بازار املاک ترکیه را گرم کردند!

[ad_1]

به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه دیلی صباح در گزارشی نوشت: با افزایش تقاضا برای خرید ملک توسط سرمایه‌گذاران ایرانی، میزان فروش خانه به اتباع خارجی در شهر ساحلی استانبول به اتباع خارجی برای نخستین بار از زمان شیوع بحران کرونا روندی صعودی پیدا کرده است. به گفته نمایندگان املاک، کسانی که برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از ایران به ترکیه می‌آیند، نسبت به استانبول از خود علاقه نشان داده‌اند.

Yedi Mavi

به گفته یک مشاور املاک دراستانبول که هشت سال پیش از ایران به این شهر آمده، تسهیلات جدید بانک‌های ترک در افزایش رغبت ایرانیان به خرید ملک در این کشور موثر بوده است. بانک‌های دولتی زراعت بانک، وکیف بانک و هالک بانک از اوایل ماه ژوین وام‌های رهنی کم‌سابقه‌ای را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

این مشاور مسکن با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان، کسب شهروندی این کشور است می افزاید: علاوه بر ایرانی‌ها،  شهروندان  کشورهای اروپایی، هم بیشترین علاقه را به خرید ملک در شهر استانبول را دارند.

https://keyhaan.ir/ads/property/پروژه-لوکس-یدی-ماوی-هفت-آبی/

از سال ۲۰۱۳ و با تغییر در قوانین خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه، میزان فروش خانه به خارجی‌ها در این کشور افزایش محسوسی را تجربه کرد که بعدها این روند با تصویب قانون جدید شهروندی سرعت بیشتری هم پیدا کرد. طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بیشتر می‌توانند شهروندی ترکیه را به دست آورند.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در بازه زمانی ژانویه تا مارس امسال میزان فروش خانه به اتباع خارجی به ۱۱ هزار و ۶۸ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مجموع سال قبل نیز اتباع خارجی بیش از ۴۵ هزار واحد خانه را در ترکیه خریداری کرده بودند.

پروژه لوکس یدی ماوی (هفت آبی) Yedi Mavi یکی از پروهای بسیار لوکس استانبول است که خریداران میتوانند علاوه بر خرید ملک با چشم انداز بی نظیر دریا / صاحب پاسپورت ترکیه هم بشوند و از مزایای آن برای باز کردن حساب بین المللی و سفر آزاد به سایر کشورهای غربی هم استفاده کنند 

با توجه به افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن در تهران و سایر شهرها حرکت مردم بسوی خرید ملک در استانبول سرعت بسیاری گرفته است .

منبع: ایسنا

ایرانی ها در صدر خریداران ملک در ترکیه

ایرنا- آنکارا- بنا به آمارهای منتشره در ترکیه، برغم شیوع کرونا در این کشور، اتباع ایرانی در سه ماه نخست سال جاری میلادی در بین اتباع خارجی بیشترین تعداد ملک در این کشور را خریداری کرده اند.

به گزارش ایرنا از آنکارا بنا به آمار منتشره از سوی مرکز آمار دولتی ترکیه در دوره سه ماه نخست سالجاری میلادی تعداد اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده اند با سه درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۳۰۳۶ مورد رسید

در سال گذشته میلادی فروش ملک به اتباع خارجی ۱۴.۷ درصد افزایش داشت.

در سه ماهه نخست سالجاری میلادی ۳۴۱ هزار و ۳۸ مورد انتقال ملک در ترکیه به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. ۱۰۷ هزار و ۴۳۲ خانه از خانه‌های فوق نوساز بوده اند.
استانبول بزرگترین مرکز خرید ملک در ترکیه است و  ۱۸.۳ درصد کل املاک (معادل ۱۹ هزار و ۸۴۶ دستگاه) از خانه‌های خریداری شده مربوط به استانبول بوده است. پس از این شهر، آنکارا با ۱۲ هزار و ۴۰۹ واحد و ازمیر با ۷۱۳۱ واحد در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.بعد از دهه ۱۹۸۰ میلادی و تغییر نظام اقتصادی ترکیه از نظام نیمه دولتی و تلاش برای گذر به نظام اقتصادی بازار آزاد، مساله فروش املاک و اراضی به اتباع خارجی نیز مطرح شد. در مرحله نخست ترکیه منطبق با اصل متقابل، امکان فروش املاک و اراضی به اتباع خارجی را فراهم آورد.

در این مرحله به طور عمده اتباع اروپایی به خصوص آلمان و انگلیس در مناطق مشخصی از ترکیه همانند استانهای آنتالیا و موغلا که در کنار دریای مدیترانه و اژه قرار دارند اقدام به خرید ملک کردند.

در مرحله بعدی ترکیه محدودیتها را کاهش و از سال ۲۰۱۳ میلادی بدین سو ترکیه محدویت در خرید املاک و اراضی برای اتباع خارجی را از میان برداشت. تا سال ۲۰۱۳ میلادی اتباع ایرانی شامل محدودیت در خرید املاک و اراضی بودند و در مورد اتباع ایرانی اصل متقابلیت اعمال می شد. در قبل از این سال اتباع ایرانی برای خرید املاک یا ملک را به نام یک شخص معتمد خود خریداری می کردند و یا ملک را به صورت مثلا ۱۰۰ ساله کرایه و حق فروش را نیز برای خود ملحوظ می کردند.

فروش املاک و اراضی برای اتباع خارجی نیز شامل برخی محدودیتها است، در داخل مرزهای ترکیه هر شخص حقیقی تنها امکان خرید حداکثر ۳۰ هکتار اراضی را دارا می باشد. امکان خرید ملک و اراضی از سوی اتباع خارجی در نزدیکی اراضی نظامی و ممنوعه وجود ندارد و در قبل از خرید ملک این مساله می باید مورد تایید قرار بگیرد. در هر منطقه اشخاص حقیقی خارجی تنها امکان خرید ده درصد از کل اراضی آن منطقه را دارا می باشد.

بعد از تغییر قانون خرید املاک در ترکیه و فراهم آمدن امکان خرید برای اتباع ایرانی همانند اتباع دیگر کشورها ، اتباع ایرانی نیز اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده اند. استانهای آنتالیا و استانبول در راس استانهای ترکیه قرار دارند که اتباع ایرانی در آنها اقدام به خرید املاک کرده اند.

Yedi Mavi

دولت ترکیه در سل ۲۰۱۸ میلادی شرایط کسب تابعیت این کشور را تعییر و امکان کسب تابعیت با خرید یک ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و یا ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری را نیز فراهم کرد.  افرادی که ارزش ملک خریداری شده آنها کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد تنها حق اقامت ترکیه را بدست می آورند.

Yedi Mavi

پاسپورت ترکیه با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار

[ad_2]

Source link