سایت Bitcoin.org، منبع آموزشی محبوب که در ماه آگوست ۲۰۰۸ ثبت شده است در حال تغییر مالک است. این وبسایت که ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین و مارتی مالمی توسعه دهنده بیت کوین ثبت شده است، یکی از منابع اطلاعاتی بی طرف درباره بیت کوین می‌باشد.

هنگامی که ناکاموتو در سال ۲۰۱۱ پروژه بیت کوین را ترک کرد، کنترل این دامنه را به گروهی از افراد بی طرف انتقال داد تا از اداره این سایت توسط افراد نامناسب جلوگیری کند.

این وبسایت در حال حاضر به عنوان آشنایی با بیت کوین، کمک به تبلیغ این پروژه و ارائه منابع قابل اطمینان برای مبتدیان عمل می‌کند.

حال بر اساس پست گیت هاب اخیر یکی از موسسان Bitcoin.org به اسم کبرا (Cobra)، کنترل این وبسایت به شخص جدیدی انتقال داده خواهد شد زیرا کبرا درصدد کاهش تدریجی حضور خود در این سایت است.

اگرچه کبرا دلیل این موضوع را بیان نکرده است، اما خاطرنشان کرد که تا پایان سال دیگر در این جایگاه حضور نخواهد داشت. وی افزود: اسم این دامنه در دستان افراد قابل اعتماد حفظ خواهد شد. چند نفر را در ذهن دارم.

کبرا با درخواست پیشنهاد از جامعه، در نظر دارد تا کنترل دامنه را با شخص یا سازمانی انتقال دهد که قابل اعتمادترین باشد.

چندین شخص نظیر ویل بینز (Will Binns) و سایوان (Saivann) دو تن از برجسته ترین توسعه دهندگان بیت کوین پیشنهاد شده اند. این دو شخص بیش از نیمی از اصلاحات و ارتقاهای بیت کوین کور در گیت هاب را انجام داده اند. پیشنهاد قابل اعتماد دیگر گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) موسس بلاک استریم و کریگ واتکینز (Craig Watkins) مدیر کنونی صفحه کیف پول Bitcoin.org هستند.

مطالب پیشنهادی :  این 3 هک مورد آزمایش و آزمایش شما مشتری شرکتی را به زمین می اندازد

از آنجایی که کبرا در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از موسسان به این سایت اضافه شد، وی خود را درگیر بحث و کشمکش های مختلفی دیده بود. در سال ۲۰۱۷، کبرا گفته بود وایت پیپر بیت کوین مقصر تمام این باورهای خطرناک است. ما باید آن را مجددا بنویسیم یا وایت پیپر کاملا جدیدی ایجاد کنیم و آن را وایت پیپر بیت کوین بخوانیم. باورهای خطرناکی که کبرا به آن اشاره کرده است بر نحوه چگونگی کنترل ماینرها بر شبکه بیت کوین معطوف هستند. اما بسیاری از افراد و طرفداران بیت کوین آن را بسیار خوب دانسته و خواهان تغییر آن نخواهند بود.

این موضوع باعث شد که کبرا یک فرد برجسته در جامعه بیت کوین شود. بدین ترتیب، بسیاری از مردم بدون شک خوشحال خواهند شد که خبر خروج او را بشنوند. اما معلوم نیست که جایگزین او بهتر باشد.

حدس میزنم این موضوع برای خیلی از افراد خبر خوشی باشد. من نمی‌گویم که با تمام افراد موافق بوده ام یا نظر مثبتی با آنها داشته ام و بعضی از افراد نیز قضاوت های من را زیر سوال برده اند. خوشبختانه هرکسی پس از من به روی کار بیاید، به سادگی من وارد بحث های حاشیه ای نخواهد شد.
Source link