آیا استخراج بیت کوین هدر دادن انرژی است؟

روز به روز به تعداد افرادی که با دنیای کریپتوکارنسی ها مخصوصا بیت کوین آشنا می شوند زیاد تر می شود، به طبع آن بسیاری به صنعت استخراج رمزارزها جذب شده اند. دلیل عمده این کار بالا رفتن قیمت و ارزش بیت کوین است. لذا طبیعی است که بسیاری به استخراج این رمز ارز روی آورند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا استخراج بیت کوین هدر دادن انرژی است؟

 

آیا استخراج بیت کوین هدر دادن انرژی است؟; چه مقدار انرژی الکتریسته برای عملیات ماینینگ نیاز است؟

دانشگاه کمبریج از سال 2015 تا کنون یک محاسبه کننده میزان انرژِی مورد استفاده در شبکه بیت کوین را به راه انداخته است. در حقیقت شفاف بودن شبکه بیت کوین این امکان را می دهد که هرکس بتواند به میزان هش ریت شبکه دسترسی داشته باشد. از این رو می توان به راحتی تخمین زد که چه مقدار انرژی توسط شبکه بیت کوین مصرف می شود.

Digiconomist که یک تشخیص دهنده مصرف انرژی شبکه بیت کوین است، مشخص کرده که در حال حاضر این شبکه مقدار 77.78 تراوات/ساعت برق در یک سال مصرف می کند. برای قابل فهم تر و ملموس تر بودن می توان گفت که این مقدار برابر میزان برقی است که کشور هایی مانند هلند و جمهوری چک مصرف می کنند.

مساله ای که در این میان مطرح می شود ادعایی است که بسیاری از افراد در این رابطه دارند. از آن جایی که اکثر مزرعه های استخراج در چین قرار دارند، بسیاری بر این باورند که ماینرهای چینی با سوزاندن سوخت های فسیلی به تولید برق برای استخراج بیت کوین پرداخته و این مساله باعث بالا رفتن آلودگی هوا می شود. مساله دیگر این است که بسیاری معتقدند که بیت کوین مصرف انرژی بسیار بالایی دارد. در رابطه با این ادعا ها باید گفت که مورد اول صحیح نیست. اما مورد دوم بدلیل اینکه بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند صحیح است. حال می خواهیم به بررسی ادعای اول بپردازیم و ببینیم برق مصرفی برای استخراج بیت کوین از کجا تامین می شود.

عمده انرژی مصرفی برای استخراج بیت کوین از کجا تامین می شود؟

نتایج تحقیقات انجام شده توسط نهاد CoinShares نشان میدهد که عمده برق مورد نیاز ماینینگ مخصوصا در چین از انرژی بادی، خورشیدی و آبی تامین می  شود.

برای روشن تر شدن موضوع یک مثال حقیقی می زنیم. 60 درصد استخراج در دنیا توسط کشور چین انجام می شود. در این میان استان Sichuan به تنهایی 50 درصد از هش ریت بیت کوین را به خود اختصاص داده است. 10 درصد باقیمانده نیز در بین استان های دیگر مانند Yunnan, Xinjiang و Mongolia تقسیم شده است.

یکی از دلایلی که ماینرها در این شهرها مستقر شده اند، توانایی تولید انرژی توسط نیروگاه های آبی است. این مساله مخصوصا برای شهر سیچوان بیشتر است. در فصل های بارانی سال این استان ها ارزان ترین برق موجود را توسط نیروگاه های آبی خود تامین می کنند و همین مساله باعث شده تا اکثر مزارع استخراج در نزدیکی این استان ها واقع شوند.

40 درصد باقیمانده از هش ریت نیز بین کشورها و موقعیت های جغرافیایی دیگر از جمله: واشنگتن، نیویورک، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کبک، لابرادور، ایسلند، نروژ، سوئد، گرجستان و ایران تقسیم شده است. که البته این کشورهای ذکر شده همگی از انرژی های تجدید پذیر استفاده نمی کنند.

در جدول زیر می توانید میزان استفاده از انرژی های تجدید پذیر در صنعت ماینینگ بیت کوین را مشاهده کنید.

A 13 آیا استخراج بیت کوین هدر دادن انرژی است؟
میزان استفاده از انرژی برای استخراج بیت کوین در نقاط مختلف دنیا

همانطور که مشاهده می کنید، صنعت استخراج بیت کوین 74 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از طریق منابع تجدید پذیر و پاک تولید می کند. در حقیقت صنعت ماینینگ جز معدود صنایع بزرگ جهانی است که بیشترین استفاده را از منابع انرژی پاک دارد.


Source link

Check Also

بزرگترین ایردراپ های سال 2021

در سال گذشته میلادی (2020) اتفاقات بزرگی در دنیای کریپتوکارنسی افتاد که یکی از مهمترین …

Translate »